2013-2014 Course Listing

The course listing is an online catalog, offering course descriptions, information on the faculty, syllabi (if posted by the faculty), as well as course meeting times and locations.  You can search courses by subject area, semester or keyword.

 

Changes in Course Numbers: MLD-602 (previously offered as MLD-604)

 

Current students login to SPARKS to register for courses.

Note: You may not register for courses with final exams scheduled at the same time. The draft final exam schedule is created at the same time as the course schedule so that you can check to avoid this conflict. Please review the exam schedules before registering for your classes.

Please review Degree Requirements to learn more about what courses are required to earn a degree from Harvard Kennedy School.

 

 

Number Course Title Semester Faculty
BGP-201
Credits: 1.0
Not Offered F. M. Scherer
IGA-384
Credits: 1.0
Not Offered Felisa Tibbitts, Charlie Clements
MLD-343
Credits: 1.0
Not Offered Gary Orren
IGA-351
Credits: 1.0
Not Offered Siddharth Kara
BGP-254
Credits: 1.0
Not Offered Jordan Siegel
DPI-821M
Schedule: M/W 8:40 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Steven Strauss
BGP-230M
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 John Ruggie, Jane Nelson, Steve Lydenberg
SUP-321M
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Jo Anne Barnhart
MLD-829M-B
Schedule: M/W 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Carl Byers
IGA-342M
Schedule: T/Th 10:30 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Jacqueline Bhabha
IGA-130M
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Joseph Nye
DPI-810M-C
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Greg Harris
DPI-802M-B
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Timothy McCarthy
DPI-802M-C
Schedule: M/W 4:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Holly Weeks
IGA-451M
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Cristine Russell
API-139M
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Albert (Nick) Nichols, Lisa Robinson
DPI-202M-B
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Kenneth Winston
IGA-490M
Schedule: F 10:00 AM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Suerie Moon
BGP-235M
Schedule: M/W 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 David Wood
DPI-811M-B
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Greg Harris
IGA-331M
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 John Ruggie
MLD-617M
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Francis Hartmann
SUP-517M
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 John-Arne Rottingen, Steven Hoffman
DPI-810M-D
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Alexandria Marzano-Lesnevich
IGA-408M
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod4 David Keith
DPI-820M-C
Schedule: T/Th 8:40 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Sushma Raman
DPI-802M-D
Schedule: M/W 4:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Steven Harris
DPI-802M-E
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Timothy McCarthy
MLD-412M
Schedule: M/W 4:10 PM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Linda Bilmes
DPI-345M
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 Muriel Rouyer
DPI-685
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Nolan Bowie
DPI-830-B
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Jeffrey Seglin
API-119
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Filipe Campante
API-110
Schedule: M/W 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Cynthia Kinnan
API-210
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Stefan Hoderlein
SUP-666
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Edward Marchant
API-126
Schedule: M/W/F 10:00 AM
Credits: 1.0
Spring Jeffrey Liebman, Martin Feldstein, Lawrence Summers
API-304
Schedule: T/Th 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Brigitte Madrian
BGP-264
Schedule: W 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Robert Glauber, Hal Scott
SUP-958
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Joseph Newhouse, Richard Frank, Alan Zaslavsky
DPI-216
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Jane Mansbridge
PED-319
Schedule: M/W 1:00 PM
Credits: 1.0
Spring Michael Kremer, Nathan Nunn
DPI-668
Schedule: Th 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Jonathan Zittrain, Lawrence Lessig
SUP-951
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Amitabh Chandra
SUP-518
Schedule: M/W 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Gunther Fink, Margaret McConnell
API-164
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Joseph Aldy
MLD-830-B
Schedule: M 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Dick Cavanagh
DPI-433
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Michelle Cini
MLD-201-B
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Hugh O'Doherty
IGA-518
Schedule: M 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Sheila Jasanoff, David Kennedy
ITF-270
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Carmen Reinhart
DPI-660
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Nicco Mele
IGA-116
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring R. Nicholas Burns
SUP-662
Schedule: M/W 11:30 AM
Credits: 1.0
Spring Alexander von Hoffman, Deidre Schmidt
SUP-664
Schedule: F 1:30 PM
Credits: 1.0
Spring Eric Belsky
MLD-620
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Mark Moore, Stephen Goldsmith, Jorrit de Jong
IGA-100
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Steven Miller
IGA-516
Schedule: M/W 10:00 AM
Credits: 1.0
Spring Sheila Jasanoff
API-121
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Filipe Campante
PED-209
Schedule: M/W 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Henry Lee