2013-2014 Course Listing

The course listing is an online catalog, offering course descriptions, information on the faculty, syllabi (if posted by the faculty), as well as course meeting times and locations.  You can search courses by subject area, semester or keyword.

 

Changes in Course Numbers: MLD-602 (previously offered as MLD-604)

 

Current students login to SPARKS to register for courses.

Note: You may not register for courses with final exams scheduled at the same time. The draft final exam schedule is created at the same time as the course schedule so that you can check to avoid this conflict. Please review the exam schedules before registering for your classes.

Please review Degree Requirements to learn more about what courses are required to earn a degree from Harvard Kennedy School.

 

 

Number Course Title Semester Faculty
SUP-958
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Joseph Newhouse, Richard Frank, Alan Zaslavsky
SUP-957
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Fall Joseph Newhouse, Richard Frank, Alan Zaslavsky
SUP-951
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Amitabh Chandra
SUP-923
Schedule: M 2:00 PM
Credits: 1.0
Fall William Julius Wilson
SUP-922
Schedule: M 2:00 PM
Credits: 1.0
Spring Amitabh Chandra, Jason Beckfield
SUP-921
Schedule: W 2:00 PM
Credits: 1.0
Fall Christopher Jencks, Theda Skocpol
SUP-720Y
Schedule: M 4:00 PM
Credits: 1.0
Year Mark Moore
SUP-705
Schedule: W 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Bruce Western
SUP-702
Credits: 1.0
Not Offered Bruce Western
SUP-701
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Todd Foglesong
SUP-668
Schedule: M/W 11:30 AM
Credits: 1.0
Spring Jerold Kayden
SUP-666
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Edward Marchant
SUP-665
Schedule: M/W 4:40 PM
Credits: 1.0
Fall Edward Marchant
SUP-664
Schedule: F 1:30 PM
Credits: 1.0
Spring Eric Belsky
SUP-663
Schedule: M/W 10:00 AM
Credits: 1.0
Fall Jerold Kayden
SUP-662
Schedule: M/W 11:30 AM
Credits: 1.0
Spring Alexander von Hoffman, Deidre Schmidt
SUP-661
Schedule: M 1:00 PM
Credits: 1.0
Fall Eric Belsky, James Stockard
SUP-652
Schedule: M/W 3:30 PM
Credits: 1.0
Fall Onesimo Flores Dewey
SUP-651
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Jose Gomez-Ibanez
SUP-607M
Schedule: M/T/W/Th/F 9:00 AM
Credits: 0.5
January Douglas Ahlers
SUP-606
Schedule: M/W 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Douglas Ahlers
SUP-605M
Credits: 0.5
Not Offered Stephen Goldsmith
SUP-601
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Fall Quinton Mayne
SUP-600
Credits: 1.0
Not Offered William Apgar
SUP-582
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Fall Mary Ruggie
SUP-575
Schedule: M/W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Robert Blendon
SUP-572
Schedule: M/W 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Joseph Newhouse
SUP-518
Schedule: M/W 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Gunther Fink, Margaret McConnell
SUP-517M
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 0.5
Spr Mod4 John-Arne Rottingen, Steven Hoffman
SUP-500
Schedule: T 4:10 PM
Credits: 1.0
Fall Sheila Burke, Richard Frank
SUP-470
Schedule: T/Th 11:30 AM
Credits: 1.0
Spring Ronald Ferguson
SUP-450
Schedule: T 1:00 PM
Credits: 1.0
Spring Felipe Barrera-Osorio
SUP-449
Credits: 1.0
Not Offered Marty West
SUP-448
Schedule: W 4:00 PM
Credits: 1.0
Fall Paul Peterson, Marc Piopiunik
SUP-447
Schedule: T 2:00 PM
Credits: 1.0
Fall Paul Peterson
SUP-442
Schedule: M 4:00 PM
Credits: 1.0
Fall Richard Light
SUP-427
Credits: 1.0
Not Offered Joshua Goodman
SUP-425M
Schedule: M/T/W/Th/F 1:00 PM
Credits: 0.5
January Richard Weissbourd
SUP-422
Schedule: Th 5:00 PM
Credits: 1.0
Fall Saeyun Lee
SUP-415-B
Schedule: T 5:00 PM
Credits: 1.0
Fall Katherine Merseth
SUP-415-A
Schedule: M 4:00 PM
Credits: 1.0
Fall Katherine Merseth
SUP-413
Credits: 1.0
Not Offered Marty West
SUP-321M
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 0.5
Spr Mod3 Jo Anne Barnhart
SUP-311
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 1.0
Fall George Borjas
SUP-211
Credits: 1.0
Not Offered Julie Boatright Wilson
SUP-207
Schedule: Th 2:00 PM
Credits: 1.0
Spring William Julius Wilson
SUP-205
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Devah Pager
SUP-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Julie Boatright Wilson
SUP-125
Schedule: M/W/F 2:00 PM
Credits: 1.0
Spring Martin Feldstein, Raj Chetty
PED-502
Schedule: T 2:00 PM
Credits: 1.0
Spring Dennis Norman
PED-501M
Schedule: M/T/W/Th 10:00 AM
Credits: 0.5
January Joseph Kalt
PED-401Y-B
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Year Lant Pritchett, Michael Walton
PED-401Y-A
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Year Lant Pritchett, Michael Walton
PED-375
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 1.0
Fall Martha Chen
PED-338
Schedule: M/W 3:30 PM
Credits: 1.0
Fall Tarun Khanna
PED-319
Schedule: M/W 1:00 PM
Credits: 1.0
Spring Michael Kremer, Nathan Nunn
PED-313
Schedule: F 1:00 PM
Credits: 1.0
Fall Simeon Djankov
PED-309
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Fall Ricardo Hausmann
PED-308
Schedule: F 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Michael Woolcock
PED-250Y-C
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.5
Year Michael Walton