2013-2014 Course Listing

The course listing is an online catalog, offering course descriptions, information on the faculty, syllabi (if posted by the faculty), as well as course meeting times and locations.  You can search courses by subject area, semester or keyword.

 

Changes in Course Numbers: MLD-602 (previously offered as MLD-604)

 

Current students login to SPARKS to register for courses.

Note: You may not register for courses with final exams scheduled at the same time. The draft final exam schedule is created at the same time as the course schedule so that you can check to avoid this conflict. Please review the exam schedules before registering for your classes.

Please review Degree Requirements to learn more about what courses are required to earn a degree from Harvard Kennedy School.

 

 

Number Course Title Semester Faculty
PED-401Y-A
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Year Lant Pritchett, Michael Walton
PED-401Y-B
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Year Lant Pritchett, Michael Walton
BGP-510Y
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 0.5
Year Joseph Bower
DPI-563Y
Schedule: T 5:00 PM
Credits: 0.5
Year Archon Fung, Sarah Wald
PED-250Y-C
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.5
Year Michael Walton
PED-250Y-A
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.5
Year Ishac Diwan
PED-250Y-B
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.5
Year Rema Hanna
API-905Y
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Robert Stavins, Martin Weitzman
SUP-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Julie Boatright Wilson
BGP-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year John Haigh, Philip Hanser
DPI-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Thomas Patterson
IGA-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Matthew Bunn
ITF-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year John Haigh, Philip Hanser
PED-150Y
Schedule: Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Year Petia Topalova
PED-101Y
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 1.5
Year Lant Pritchett, Asim Khwaja, Rohini Pande
SUP-720Y
Schedule: M 4:00 PM
Credits: 1.0
Year Mark Moore
DPI-685
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Nolan Bowie
DPI-830-B
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Jeffrey Seglin
API-119
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Filipe Campante
API-110
Schedule: M/W 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Cynthia Kinnan
API-210
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Stefan Hoderlein
SUP-666
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Edward Marchant
API-126
Schedule: M/W/F 10:00 AM
Credits: 1.0
Spring Jeffrey Liebman, Martin Feldstein, Lawrence Summers
API-304
Schedule: T/Th 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Brigitte Madrian
BGP-264
Schedule: W 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Robert Glauber, Hal Scott
SUP-958
Schedule: T/Th 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Joseph Newhouse, Richard Frank, Alan Zaslavsky
DPI-216
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Jane Mansbridge
PED-319
Schedule: M/W 1:00 PM
Credits: 1.0
Spring Michael Kremer, Nathan Nunn
DPI-668
Schedule: Th 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Jonathan Zittrain, Lawrence Lessig
SUP-951
Schedule: W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Amitabh Chandra
SUP-518
Schedule: M/W 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Gunther Fink, Margaret McConnell
API-164
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Joseph Aldy
MLD-830-B
Schedule: M 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Dick Cavanagh
DPI-433
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Michelle Cini
MLD-201-B
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Hugh O'Doherty
IGA-518
Schedule: M 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Sheila Jasanoff, David Kennedy
ITF-270
Schedule: M/W 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Carmen Reinhart
DPI-660
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Nicco Mele
IGA-116
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring R. Nicholas Burns
SUP-662
Schedule: M/W 11:30 AM
Credits: 1.0
Spring Alexander von Hoffman, Deidre Schmidt
SUP-664
Schedule: F 1:30 PM
Credits: 1.0
Spring Eric Belsky
MLD-620
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Mark Moore, Stephen Goldsmith, Jorrit de Jong
IGA-100
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Steven Miller
IGA-516
Schedule: M/W 10:00 AM
Credits: 1.0
Spring Sheila Jasanoff
API-121
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Filipe Campante
PED-209
Schedule: M/W 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Henry Lee
MLD-427-B
Schedule: T/Th 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring James Honan
API-105-B
Schedule: M/W 8:30 AM
Credits: 1.0
Spring Jose Gomez-Ibanez
API-112
Schedule: M/W 8:40 AM
Credits: 1.0
Spring Christopher Avery, Elon Kohlberg
PED-502
Schedule: T 2:00 PM
Credits: 1.0
Spring Dennis Norman
MLD-221-D
Schedule: T/Th 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Kessely Hong
MLD-221-E
Schedule: M/W 11:40 AM
Credits: 1.0
Spring Julia Minson
MLD-377
Schedule: T/Th 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Marshall Ganz
MLD-602
Schedule: M/W 1:10 PM
Credits: 1.0
Spring Robert Behn
MLD-805
Schedule: T/Th 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Christine Letts, James Bildner
SUP-575
Schedule: M/W 4:10 PM
Credits: 1.0
Spring Robert Blendon
PED-233
Schedule: Th 5:00 PM
Credits: 1.0
Spring Michael Woolcock, Roberto Unger
IGA-414
Schedule: M/W 2:40 PM
Credits: 1.0
Spring Francisco Monaldi
DPI-101-A
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Thomas Patterson
DPI-101-B
Schedule: T/Th 10:10 AM
Credits: 1.0
Spring Matthew Baum